Agata Nadolna

Czy można ćwiczyć w ciąży?

Wykonywanie ćwiczeń fizycznych w ciąży nie tylko przynosi korzyści w postaci utrzymania lepszej kondycji, ale także minimalizuje w tym okresie objawy lekkich zaburzeń zdrowotnych oraz poprawia samopoczucie i samoocenę co jest szczególnie ważne dla łagodzenia chwiejnych stanów emocjonalnych.

Czy można ćwiczyć w ciąży?

Ciąża wywołuje w organizmie kobiety wiele zmian w układzie krążenia, oddechowym, ruchu oraz przeobrażenia w zakresie czynności wszystkich narządów wewnętrznych. Prawidłowy przebieg ciąży zależy od bardzo wielu czynników, wśród których najważniejszą rolę odgrywa ruch i prawidłowy sposób odżywiania się. Panujące przekonanie, że kobieta w ciąży powinna ograniczać aktywność fizyczną jest błędem. Wykonywanie ćwiczeń fizycznych w ciąży nie tylko przynosi korzyści w postaci utrzymania lepszej kondycji, ale także minimalizuje w tym okresie objawy lekkich zaburzeń zdrowotnych oraz poprawia samopoczucie i samoocenę co jest szczególnie ważne dla łagodzenia chwiejnych stanów emocjonalnych.

Ćwiczenia dla kobiet ciężarnych powinny być zróżnicowane w zależności od stopnia zaawansowania ciąży. Nie zaleca się długotrwałych i uciążliwych wysiłków, męczących podróży czy bardziej intensywnych zajęć sportowych. Najbardziej korzystną forma ruchu jest aktywność na świeżym powietrzu, a także odpowiednio dopasowane ćwiczenia gimnastyczne. Wysiłek fizyczny odgrywa nie tylko ważną rolę dla prawidłowego przebiegu ciąży, ale także pełni istotne znaczenie w likwidowaniu zmian powstałych w następstwie ciąży i porodu. Powrót wszystkich układów ustroju do stanu przed urodzeniem dziecka trwa niekiedy kilka miesięcy. Okres ten można jednak wyraźnie skrócić wprowadzając odpowiednie ćwiczenia we wczesnym okresie połogowym. Odpowiednie ćwiczenia gimnastyczne wzmacniają mięśnie brzucha i dna miednicy, pomagają w przywróceniu naturalnego położenia macicy i jej elementów więzadłowych zapobiegając wystąpieniu obniżenia się narządu rodnego i związanych z tym dolegliwości okolicy krzyżowo-lędźwiowej. Jednocześnie odpowiednio ułożony zestaw ćwiczeń zapobiega zastojom żylnym i tym samym tworzeniu się zakrzepów, a także usprawnia mięśnie oraz przywraca kondycję fizyczną oraz prawidłową postawę.

autor: Dobry Dietetyk (MK)

źródło: Centrum Żywienia i Promocji Zdrowia

Przeczytaj inne porady z tej kategorii

Uwaga na potrawy smażone

Czerw 25, 2014 Dieta w ciąży

W przypadku ciąży spożywanie tego typu dań może rzutować nie tylko na duży wzrost wagi u matki ,ale także predysponować organizm dziecka do poważnych kłopotów ...

czytaj więcej

Zakaz spożywania alkoholu w ciąży

Czerw 25, 2014 Dieta w ciąży

Kobieta ciężarna nie powinna spożywać żadnych napojów alkoholowych, gdyż wiązać się to może z ryzykiem wielu zaburzeń w rozwoju płodu składających się na tzw. płodowy ...

czytaj więcej
POKAŻ